Media

FINAL DE DRUM! GABRIELA RUSE, ELIMINATĂ ÎN SFERTURI DE LA ROUEN DE FAVORITA NR. 2 A COMPETIȚIEI

Gabriela Ruse a ajuns până în faza sferturilor de finală la turneul de 250 de puncte de la Rouen, dar a fost eliminată vineri seara de Caroline Garcia, care s-a impus scor 6-3, 6-4.

Gabriela Ruse a avut parte de o săptămână foarte bună la Rouen, după ce a trecut cu bine de calificări, pentru a ajunge pe tabloul principal al competiției de 250 de puncte.

În faza sferturilor de finală, românca s-a duelat cu a doua favorită a competiției, Caroline Garcia, rămasă principala favorită după eliminarea rusoaicei Anastasia Pavlyuchenkova.

Meciul din sferturi a început bine pentru preferata gazdelor, care a făcut repede break și s-a distanțat la 3-0. Ruse a încercat să revină, dar era deja prea târziu. A venit la 5-3, însă primul set a mers în dreptul franțuzoaicei, după 44 de minute de joc, scor 6-3.

În manșa a doua, Ruse a început cu game, a avut trei șanse de a face break, dar le-a irosit pe toate și i-a permis adversarei să egaleze situația la 1. A preluat din nou conducerea, la 2-1, ca apoi să fie iar egalată la 2. Garcia a fost cea care a reușit primul break al setului al doilea, la 3-2, într-un moment cheie al setului.

Mai apoi, Garcia și-a confirmat break-ul și s-a dus la 4-2, fiind tot mai aproape de adjudecarea duelului și calificarea în semifinale. Garcia a avut minge de 5-2, dar Ruse nu a risipit orice speranțe și a revenit la 4-3.

Caroline s-a dus la 5-3, dar Ruse a rămas în joc și a câștigat pe propriul serviciu, pentru 5-4.

Până la urmă jocul s-a terminat în favoarea franțuzoaicei, scor 6-3, 6-4, care merge în semifinalele competiției de la Rouen.

RUSE, ELIMINATĂ ÎN SFERTURI DE LA ROUEN

Gabriela Ruse a fost nevoită la Rouen să treacă de calificări, acolo unde nu a avut probleme, depășindu-le pe Brancaccio și Kubla fără set cedat. În turul inaugural, Gabriela Ruse a trecut de Nao Hibino (85 WTA) cedând numai trei game-uri în tot meciul.

Joi seara, românca câștigase clar meciul cu a 7-a favorită a competiției, Clara Burel, sportivă aflată pe locul 44 în ierarhia mondială. Românca s-a impus cu 6-0, 2-6, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 55 de minute de joc.

Gabriela Ruse era singura româncă prezentă pe tabloul principal de joc de la Rouen. Principala favorită a competiției din Franța este rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, eliminată încă din optimile de finală de către Arantxa Rus în trei seturi.

RUSE, DISCURS SUPERB DUPĂ CE A AJUNS ÎN SFERTURI LA ROUEN. RĂSPUNS FABULOS: “ÎMI PARE RĂU, SUNT ATÂT DE EMOȚIONATĂ”

Gabriela Ruse traversează o săptămână excelentă la competiția de 250 de puncte de la Rouen. Românca, venită din calificări, s-a calificat în această seară în sferturile de finală ale turneului, iar la final a fost în extaz în fața microfonului, succesul venind după o lungă perioadă de suferință.

Gabriela Ruse, jucătoare aflată pe locul 162 WTA, a obținut joi calificarea în sferturile de finală de la Rouen, turneu de 250 de puncte WTA, după ce a trecut în trei seturi de favorita numărul 7, Clara Burel, sportivă aflată pe locul 44 în ierarhia mondială.

Ruse traversează o săptămână foarte bună la competiția din Franța, calificându-se în TOP 8 după ce a trecut de calificări în urmă cu câteva zile.

După meci, Ruse a avut un discurs emoționant, fiind în extaz datorită rezultatului extrem de important pe care îl obține la capătul unei perioade extrem de complicate pentru ea, în care nu a fost ferită de accidentări.

GABRIELA RUSE E ÎN SFERTURI LA ROUEN

“Da, este uimitor, nu mă așteptam să fiu în sferturi de finală. Mă întorc după o accidentare atât de lungă. Sunt foarte mulțumită de această săptămână. Vreau să mulțumesc mult echipei mele, în special antrenorului meu. Așa că da, sunt foarte fericită și vă mulțumesc foarte mult pentru că ați venit.

Îmi place foarte mult acest teren, mă antrenez aici din prima zi. Speram să joc aici și da, în sfârșit, am jucat pe terenul principal. Este un turneu foarte frumos. Mă simt foarte rău (n.r. greșește și începe să râdă, dându-și seama). Îmi pare rău, sunt atât de emoționată …”, a spus Ruse, după ce s-a calificat în sferturi la turneul 250 de la Rouen.

Gabriela Ruse a fost nevoită la Rouen să treacă de calificări, acolo unde nu a avut probleme, trecând de Brancaccio și Kubla fără set cedat. În turul inaugural, Gabriela Ruse a trecut de Nao Hibino (85 WTA) cedând numai trei game-uri în tot meciul.

Gabriela Ruse e singura româncă prezentă pe tabloul principal de joc de la Rouen. Principala favorită a competiției din Franța este rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, eliminată încă din optimile de finală de către Arantxa Rus în trei seturi.

Gabriela Ruse nu glumește! Ce premiu primește și câte locuri urcă după calificarea în sferturi, la Rouen

Revenire convingătoare, semnată de Gabriela Ruse în circuitul WTA.

Chinuită de o ruptură musculară la nivel abdominal, în prima lună a anului – eveniment care a forțat-o să rateze Openul Australiei -, sportiva din București a revenit cu succes pe teren.

Gabriela Ruse va reveni în top 150 WTA, după turneul de la Rouen

A strâns patru victorii consecutive pe zgura de la Rouen, unde și-a început parcursul încă din faza calificărilor.

Pe tabloul principal, Gabriela Ruse a trecut de Nao Hibino, scor 6-2, 6-1, iar în optimile de finală a depășit-o pe franțuzoaica Burel Clara, scor 6-0, 2-6, 6-3.

Ruse, patru victorii consecutive pe zgura din Franța

Pentru un loc în semifinalele competiției, Gabriela Ruse (26 de ani, 162 WTA) își va măsura forțele cu favorita gazdelor, Caroline Garcia, jucătoare clasată pe locul 23 în ierarhia mondială.

Grație celor patru succese reușite la Rouen, Gabriela Ruse și-a asigurat un salt de 20 de locuri în clasamentul actualizat în timp real.

Pentru calificarea în faza ultimelor opt jucătoare la Rouen, Ruse va primi un cec în valoare de $6,613, sumă care ar putea fi dublată în cazul unei victorii în meciul cu Garcia.

Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în sferturi. Urmează un super-meci pentru româncă

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Rouen.

Gabriela Ruse (26 de ani, locul 162 WTA) a învins-o în trei seturi pe franţuzoaica Clara Burel (23 de ani, locul 44 WTA), favorita numărul 7 a turneului WTA 250 Open Capfinances Rouen Metropole. Ruse s-a impus cu 6-0, 2-6, 6-3, după o oră şi 54 de minute de joc.

În sferturi, Gabriela Ruse o va înfrunta pe Caroline Garcia (Franţa, 23 WTA), cap de serie 2 la competiția din Franța.

Gabriela Ruse e în ”sferturi” la Rouen! Victorie importantă în fața locului 44 WTA

Gabriela Ruse s-a calificat în ”sferturile” de la Rouen

Românca, numărul 162 WTA, a reușit să treacă de Clara Burel (23 de ani, 44 WTA și a 7-a favorită a turneului) în trei seturi, scor 6-0, 2-6, 6-3.

În ”sferturi”, Gabriela Ruse va da peste câștigătoarea duelului dintre Anna Schmiedlova (29 de ani, 68 WTA) și Caroline Garcia (30 de ani, 23 WTA).

Pentru a ajunge în turul secund la WTA 250 Rouen, cele două tenismene au trecut fiecare de câte o adversară în prima rundă a competiției. Astfel, dacă Gabriela Ruse a învins-o, scor 2-0 la seturi (6-2, 6-1) pe Nao Hibino (29 de ani, 85 WTA), Clara Burel a câștigat în fața Katarinei Zavatska (24 de ani, 182 WTA), scor 2-1 la seturi (3-6, 6-3, 6-2).

Însă, pentru a fi prezentă pe tabloul principal al acestui turneu, Gabriela Ruse a mai învins-o în calificări pe Martyna Kubka (22 de ani, 359 WTA) în două seturi, cu 6-4, 6-0.

Tenismena care se va impune în acest meci va juca în turul III la WTA Rouen împotriva câștigătoarei duelului Karolina Schmiedlova (29 de ani, 68 WTA) și Caroline Garcia (30 de ani, 23 WTA).

Până acum, Gabriela Ruse și Clara Burel nu au jucat nicio partidă directă, astfel că duelul de la WTA Rouen va fi prima confruntare între cele două tenismene.

Turneul 250 de la Rouen este dotat cu premii totale de 232.244 de euro.